Az autó úttartása télen - mire figyeljünk vezetéskor?
Ahogy hűl a hőmérséklet, és haladunk a havas, jeges útviszonyok felé, úgy szembesülnek az autóvezetők egyre több kihívással az utakon. A nyirkos, csúszós út, a romló látási viszonyok, a sötétben nehezebben észrevehető járókelők mind extra figyelmet igényelnek. A jármű megfelelő úttartása fokozott fontosságúvá válik - vegyük sorra, mire figyeljetek, hogy a megváltozott körülmények között is biztonságosan közlekedhessetek négy keréken!
Télvíz idején a közlekedési balesetek két leggyakoribb oka, hogy a gépjárművezetők nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetnek, valamint, sok autó nincs kellően felkészítve a hideg időre, így egy-egy jégpáncélra vagy ködfoltba futva elveszítik az uralmat a kormány fölött. Annak érdekében, hogy számotokra teljes biztonsággal teljenek a leghidegebb hónapok is, összegyűjtöttük a legjobb tippeket.
A jármű műszaki állapota
A HMT Petrol blog egy korábbi bejegyzésében részletesen tárgyaljuk, nyár után milyen ellenőrzésnek kell alávetni az autót. Aki ezt esetleg elszalasztotta, most feltétlenül pótolja! Olajszint, fűtés, fényszórók, ablaktörlők és még több alkatrész kívánkozik egy megbízható szerelő szemei elé.
Érdemes figyelni arra, hogy a lehető legjobb minőségű üzemanyagot tankoljátok - ahogy beállnak a mínuszok, a kétes eredetű, nem megfelelően fagyálló üzemanyagok komoly károkat okozhatnak a motorban. Ha ránk hallgattok, az osztrák adalékanyaggal dúsított, minőségi magyar 95-ös és 100-as benzint vagy gázolajat választjátok Békéscsaba automata töltőállomásán, a Bartók és a Szemere sarkán!
A motortérben minden rendben: Jöhetnek a futóművek és gumik! Ellenőriztessétek a kerekeket, a felfüggesztést, a rugózást. Ha a használattól megváltozik a kerék dőlése, összetartása, nagyban megnő a balesetek veszélye, hiszen az autó úttartása, a gumik tapadása gyengébbé válik. (Arról nem is beszélve, hogy károsodhatnak a csapágyak, a lengéscsillapító, plusz megnőhet az üzemanyag-fogyasztás.) Hasonló körültekintést kívánnak a gumik: télen érdemes kéthetente ellenőrizni a nyomást, ellenkező esetben romolhat a kormányozhatóság, csökkenhet a kanyarstabilitás.
Az utak veszélyei
A nyári jó időhöz képest most számos szempontra kell figyelnetek, mert az évszak veszélyeinek nagy része a járművön kívül leselkedik. Ilyenek többek között:
- a nem mindig tökéletesen jégmentesített útszakaszok,
- a tócsák, lehullott levelek, hó által eltakart kátyúk,
- a síkosság okozta hosszabb fékút indokolta megnövekedett követési távolság,
- a rossz időjárási viszonyok miatt létrejövő, intenzív forgalom, illetve
- maguk a járókelők is, akiket a sötétben, az esőben nehezebb észrevenni, miközben az elemekkel harcolva kevésbé figyelnek a közlekedésre.
Természeti hatások
Télen csökken a napsütéses órák száma, a nyálkás útburkolat, a csapadék mindennapossá válik. Száraz és vizes szakaszok hirtelen válthatják egymást, érdemes különös óvatossággal, a sebességkorlátozásokat betartva vezetni. Ha nem érzitek biztonságosnak a helyzetet, nyugodtan hajtsatok lassan - így nagyobb eséllyel kerülitek el a balesetet, illetve rossz manőverezés esetén több időtök marad a hibák korrigálására.
A foltokban megjelenő köd a látásotokat teszi próbára - akár pillanatok alatt pár méterre csökkenhet a látótávolság, így semmiképpen ne szaladjatok bele nagy sebességgel! Pánikszerű, hirtelen fékezés esetén előfordulhat, hogy a mögöttetek haladó későn reagál, és máris kész a baj.
Tény, hogy télen sok a közlekedést nehezítő körülmény.
Kellő odafigyeléssel azonban nyugodtan volán mögé ülhettek. Tegyetek meg minden
tőletek telhetőt: autótok legyen műszakilag kifogástalan állapotban, ti pedig
tartsátok észben a veszélyforrásokat. Biztonságos közlekedést kívánunk!